Digi-Scrap.PL.

Tworzymy dla chorych dzieci.

Blog > Komentarze do wpisu

"Obecnie uważa się, że wzory piękna nie są stałe" (za Wikipedią)

"Nie jesteś klasyczną pięknością, Gwiazdeczko, dobrze o tym wiesz, lecz twój wdzięk każe ludziom myśleć o rzeczach pięknych, a to dar o wiele cenniejszy i rzadszy niż zwykła uroda."

(słowa skierowane przez Deana Priesta do Emilii Byrd Starr w książce Emilka dojrzewa)

W trakcie tworzenia tego wpisu toczę równolegle dyskusję z Qrczakiem na ten właśnie temat. Rozmawiamy o naszych wspólnych koleżankach i przyjaciółkach, przy tym zdumiewa mnie, jak bardzo różnimy się w ocenie ich urody. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w żadnej innej kwestii nie różnimy się tak bardzo jak w tej. Uwaga, za chwilę przeczytam mu cytat, którym rozpoczęłam ten wpis...

... słucha...

... i nagle się okazuje, że jesteśmy nad podziw zgodni. Nie potrafimy powiedzieć "nieatrakcyjna" o kobiecie, której uśmiech budzi wspomnienie radosnego poranka w pięknym ogrodzie. Nie skwitujemy: "nieładna" twarzy, w której oczy błyszczą poczuciem humoru. Żadne z nas nie potrafi odmówić urody dziewczynie tryskającej energią, zarażającej śmiechem, promieniującej ciepłem i serdecznością. Za to usłyszałam, jak Qrczak pod nosem mruczy "Ona jest prześliczna, póki się nie odezwie" i mogę tylko wszelkim mocom dziękować, że nie było to o mnie. Przynajmniej nie tym razem.

A są też takie kobiety jak Wioletta - eleganckie, inteligentne, śliczne, umiejące swoją urodę podkreślić. I patrzę na nie z prawdziwą przyjemnością, bo ich wdzięk, cytując Deana, każe mi myśleć o rzeczach pięknych. Wykonanie kolczyków, o jakie Wioletta poprosiła, pomimo że zajęło mi sporo czasu, było cudowną przygodą, pełną wizji, pomysłów i niemal zmysłowej przyjemności. Zamówiła kolczyki w kolorze royal blue z dodatkiem turkusu, wiszące, wykonane techniką sutaszową.

Moja biżuteria sutaszowa jest zazwyczaj skromna. Nie wykorzystuję nawet ułamka możliwości, jakie ten haft oferuje. Dlaczego? Dlatego, że chcę, by najpierw było widać kobietę, a dopiero potem biżuterię. To kolczyki mają dyskretnie podkreślić urok dziewczyny, a nie ona ma stać się ruchomym manekinem do wyeksponowania moich dzieł. Podziwiam artystki, które potrafią wykonać bardzo ozdobną biżuterię, która pasuje do kobiety jak druga skóra. Swojemu wyczuciu nie ufam i przy próbie stworzenia "obfitego" naszyjnika uszyłabym zbroję.

Kolczyki zostały dziś wysłane, ale Wioletta chyba nie zna tego bloga, więc myślę, że mogę tu zamieścić to zdjęcie:


czwartek, 08 listopada 2012, aneladgam
Tagi: sutasz

Polecane wpisy

Komentarze
2012/11/08 23:35:35
już się nimi zachwycałam na fb, ale mogę się pozachwycać też tutaj :)
-
2012/11/08 23:37:53
No to możesz tylko zgadywać, dlaczego tak wściekle chcę wykonać naszyjnik dla Ciebie ;) Zresztą, o Tobie notka już była... :))))) Więc pewnie wiesz, co o Tobie myślę :D
-
2012/11/09 08:32:19
zgadzam się w 100% - bizuteria nie może przysłaniać, z drugiej strony znam takie osoby, którym w tych wszystkich "zwydziwianych" błyskotkach jest dobrze.......ja do takich nie należe - tez wolę minimalizm.....
A kolczyki wyszły przepięknie !!!
-
2012/11/09 10:53:13
Blanko, Twoja biżuteria to kwintesencja artystycznej kobiecości!
-
2012/11/09 18:46:09
Madziu te kolczyki są cudne :). Skromne ale jak dla mnie zachwycające :).

Ja też staram się widzieć w każdym coś pięknego i nie oceniać. Przecież każdy z nas jest inny i na swój sposób uwodzi :).
-
2012/11/09 19:35:16
A ja w dodatku muszę się powstrzymywać, bo jak ktoś mnie zachwyca, to najchętniej obwieściłabym to całemu światu :))))))
-
2012/11/09 19:57:22
wow, ale napisałaś.cudownie. nie ważne ile zmarszczek, najważniejsza dusz, uśmiech błysk w oku. Ja co-nieco wiem, o Twoim wyrobie biżuterii i upodobaniu do minimalizmu, bo rozmawiałyśmy u mnie na ten temat. A inni niech się obwieszają.
-
2012/11/09 20:51:03
Właśnie tak! A szkaradna dusza zeszpeci nawet najlepiej "zrobione" oblicze ;)
-
2012/11/10 15:02:55
Wikipedia zna się na ludziach , piękna nie zawsze oznacza: piękna - duszą i ciałem .
Dla mnie ważna jest dusza , serce i charakter .
Kiedyś kochałam ten kolor , ale z wiekiem pokochałam bledsze odcienie .
Trudna technika - sutasz, podziwiam Twoje umiejętności i wytrwałość.

P.S. Madziu w sprawie sukienki dla Basi napiszę wieczorem maila -pozdrawiam Yrsa
-
Gość: Elżusia, *.chomiczowka.waw.pl
2012/11/10 15:18:24
To jest coś co bardzo lubię w biżuterii/chociaż sama jej nie noszę/ -prostota w formie i kolorystyce,piękne kolczyki. Pozdrawiam serdecznie.
-
2012/11/10 19:17:22
Yrsa, dziękuję! Może kiedy nabędę większych umiejętności, przyjdzie czas i na bardziej wyszukane wzory, ale póki co bezpieczniej czuję się w takich miniaturach. Będę czekać na mail :)

Elżusia, prostotę lubię chyba w niemal każdej dziedzinie - poza muzyką ;) Kocham utwory monumentalne.
-
Gość: alexls, *.nycmny.fios.verizon.net
2012/11/13 03:49:38
Jesli chodzi o bizuterie to ja tez jestem z obozu "mniej znaczy wiecej". Kolczyki stworzylas przesliczne i bardzo eleganckie!

Cieplutkie pozdrowienia!